נהיגה בשכרות / סמים

מאת: יאיר אבין


עו"ד לתעבורה יאיר אבין עוסק בדיני תעבורה ומתמחה בייצוג נהגים אשר מוצאים עצמם כנאשמים בעבירות תעבורה בכלל ובתיקי נהיגה בשכרות בפרט. לאבין הצלחות רבות והישגים משפטיים משמעותיים בעבירה של נהיגה בשכרות/נהיגה תחת השפעת סמים.

עו"ד לתעבורה יאיר אבין בנה לעצמו שם במהלך השנים כמי שנלחם עבור לקוחותיו בכל תיק ותיק וזאת מתוך הבנה לרגישות שבו נמצא הפרט אל מול כוחן הרב של מערכות התביעה וכן, מתוך חשיבות שיש לייצוג משפטי מקצועי ואמין בעבירות של נהיגה בשכרות.

 חשיבותו של יצוג משפטי בעבירות של נהיגה בשכרות/נהיגה תחת השפעת סמים:

 נוכח מורכבות העבירה וחומרת הענישה הקיימת לצד הרשעה של נהיגה בשכרות, מומלץ מאוד לשכור עורך דין תעבורה שלו ניסיון רב ותוצאות מוכחות בתחום העבירות של נהיגה בשכרות.

הכרות מעמיקה של התחום תביא, לא אחת, למציאת פגמים בראיות התביעה שבכוחם לבטל את כתב האישום ולמצער לסייע בהגעה להסדר טיעון מקל עם הנאשם.

עבירה של נהיגה בשכרות אינה עבירה קלה וגם העונשים שבצדה אינה קלים כלל ועיקר. נזכיר, כי למורשע בעבירה זו צפוי עונש מינימום של שנתיים פסילת רישיון נהיגה לצד עונשים נלווים, ומכאן החשיבות שבבחירת עו"ד תעבורה מתאים.

יצויין, כי בתי המשפט נוטים להחמיר באופן דרמטי אם אלו אשר נתפסו בפעם השניה והשלשית בשכרות/תחת השפעת סמים ולרוב בעבירות חוזרות שכאלו תבקש התביעה עונש מאסר בפועל.

חשוב, כאמור, לזכור כי המחוקק קבע עונש מינימום של שנתיים פסילת רישיון נהיגה בפועל למי שמורשע בנהיגה בשכרות או בנהיגה תחת השפעת סמים, וזאת לצערנו עקב מספרן הרב של תאונות הדרכים שהתרחשו אגב שימוש באלכוהול/סמים. מדובר בתופעה חמורה שלדאבון הלב גבתה חיי אדם רבים.

בית המשפט העליון קבע, במספר פסקי דין, כי יש למצות את הדין ואף להחמיר בעונשם של אלו אשר כשלו בעבירה של נהיגה בשכרות וזאת על-מנת להרתיע נהגים אשר מסכנים חיים בעת שנוהגים בשכרות.

סעיף 39 א לפקודת התעבורה [נוסח חדש] קובע כדלקמן:" הורשע אדם על עבירה כאמור בסעיף 62(3), דינו – בנוסף לכל עונש אחר – פסילה מקבל או מהחזיק רשיון נהיגה לתקופה שלא תפחת משנתיים, ואם כבר הורשע על עבירה זו בשנה שקדמה לאותה עבירה – פסילה לתקופה שלא תפחת מארבע שנים; אולם רשאי בית המשפט, בנסיבות מיוחדות שיפרש בפסק הדין, להורות על פסילה לתקופה קצרה יותר."

המקרים בהם יסטה בית המשפט מעונש המינימום הינם די נדירים ולכן עורך דין לתעבורה ינסה לעשות כל שניתן על-מנת שלקוחו לא יורשע בעבירה חמורה זו.

ייעוץ משפטי נכון על-ידי עורך דין מומחה בדיני התעבורה יכול להביא להקלה משמעותית בעונש ובמקרים מסויימים אף לזיכוי הנהג מעבירה של נהיגה בשכרות/תחת השפעת סמים.

ע"פ חוק אדם נחשב כשיכור ממשקאות אלכוהוליים כאשר נמצא בגופו ריכוז אלכוהול העולה על 240 מקרוגרם וע"פ הפסיקה, אכיפה של נהיגה בשכרות תבוצע החל מ- 290 מקרוגרם.

יחד-עם-זאת, קיימות אוכלוסיות מיוחדות שלגביהן נקבע רף אלכוהול נמוך יותר. כך למשל אם אתה נהג חדש, טרם הגעת לגיל 24, נהג רכב ציבורי ויימצא בגופך רף אלכוהול העולה על 50 מקרוגרם בליטר אוויר נשוף- אתה תחשב כשיכור על-פי חוק.

יוער, כי קיימת חובה  לבצע בדיקת נשיפה על כל נהג וסירוב לבצע בדיקה כאמור תקים חזקה של שכרות. בכדי לדרוש לבצע בדיקת שתן או דם לאיתור סמים נדרש כבר חשד סביר מצד השוטר. לצורך הדוגמא מציאת סם ברכב או מעורבות בתאונת דרכים נחשבת כחשד סביר.

לציין, כי בכל תיק של נהיגה בשכרות קיימת חובה לערוך לנהג החשוד בדיקת מאפיינים שכוללת מבחן הליכה על קו, עמידה יציבה, הבאת אצבע לאף וכן, שיחה עם הנהג. רבים טועים לחשוב שלא ניתן להרשיע בעבירה של נהיגה בשכרות ללא בדיקה מדעית של "ינשוף", בדיקת דם או בדיקת שתן אך זוהי טעות. ניתן להרשיע אדם בנהיגה בשכרות גם על-סמך ממצעים נסיבתיים ועל סמך בדיקת המאפיינים בלבד.

לעו"ד לתעבורה יאיר אבין ניסיון מוכח בתיקים של נהיגה בשכרות/תחת השפעת סמים והמשרד עומד לרשותכם ומוכן לענות על כל שאלה בנושא.  

הסתבכת? לקבלת ייעוץ ראשוני צרו קשר עכשיו