שיטת הניקוד

מהי שיטת הניקוד של משרד הרישוי?

לכל עבירה "מנוקדת" מס' הנקודות אשר קבועות בצדה, בהתאם לרף החומרה של העבירה. באופן כללי, שיטת הניקוד של משרד הרישוי סוכמת לנהג את הנקודות שצבר בפרק זמן של שנתיים ימים וכל עוד לא חצה את גבול 22 הנקודות- שאז, תעמוד תקופת הצבירה על פרק זמן ארוך יותר של 4 שנים.

נהג שצבר לחובתו סך של 12 נקודות יחוייב בקורס בסיסי לנהיגה ועמידה במבחן.

צבירה של 24 עד 34 נקודות תחייב בקורס מתקדם לנהיגה.

צבירה של 36 נקודות או יותר תחייב בפסילת רישיון למשך 3 חודשים ובבחינה עיונית.

נהג שצבר לחובתו 72 נקודות תקפות או יותר, או נהג שהושתה עליו פסילה בת 3 חודשים בגין צבירה של 36 נקודות ונרשמו לחובתו 36 נקודות נוספות בטרם חלפו 6 שנים- יחוייב באמצעי תיקון (אמצעי תיקון ולא עונש) בדמות פסילת רישיון נהיגה לתקופה בת 9 חודשים לצד עמידה מחודשת במבחן עיוני ומעשי וכן, עמידה בבדיקה במכון הרפאוי לבטיחות בדרכים (המרב"ד)

במידה וצברתם נקודות משרד רישוי ו/או הושתו עליכם אמצעי תיקון ממשרד הרישוי, התייעצו עם עורך דין תעבורה המתמחה בתחום זה. 

חשוב לציין, כי לא כל עבירת תעבורה מחייבת בנקודות ובד"כ עורכי דין שמתמחים בתחום התעבורה מנסים להגיע להסדר טיעון שכולל כתב אישום מתוקן שלא טומן בחובו נקודות משרד רישוי.

נהג שמוזמן לביצוע אמצעי תיקון ולא מתייצב, רשאי משרד הרישוי להתלות את רישונו עד לביצוע הקורס ועמידה במבחניו. לצד זאת ראוי לציין, כי למשרד הרישוי סמכות לעכב ביצוע התליית הרישיון.

ככל ונרשמו לחובתכם נקודות ולא אתם נהגתם ברכב בשעת ביצוע העבירה, ישנה אפשרות להגשת בקשה למתן אורכה להישפט (ככל וחרגתם מסד הזמנים הקבוע בחוק) לבית המשפט לתעבורה והבקשה תידון ספציפית ולגופו של עניין. רבים המקרים בהם אדם מבקש, ומשלם, את הקנס שהגיע לביתו, גם אם לא נהג, רק בכדי "להשאיר העניין מאחוריו" ו/או מחשש מפני עיקולים, במקרה כזה, ועל אף שהקנס שולם, ישנה אפשרות לפנות לבית המשפט ע"מ לקבל את יומכם בבית המשפט- למרות התשלום שמהווה, ברוב המקרים, הודאה באשמה.

כך למשל קבע כב' השופט רענן בן יוסף מבית משפט המחוזי בתל אביב בעפ"ת לאופר נ' מדינת ישראל: "למרות פס"ד כוכבי ופסקי דין נוספים הקובעים כך, שהרציו שלהם שהשארת מצב שבו אדם שברור שהוא לא נהג יישא באשמה ובעונש, הנני מקבל את הערעורים. יחד עם פסקי הדין הללו יש פסקי דין אחרים של בית המשפט העליון ושל ערכאות נוספות, אשר אומרים שכאשר ברור שהשארת המצב המשפטי הקיים שבו המערערת תישא בעונש בשל עבירות שלא ביצעה, יש בכך עיוות דין, ולא אתן יד לאותו עיוות דין, למרות עמדת המדינה, ולכן הערעורים מתקבלים. הנני מאמין בתצהירה של המערערת, בתצהיר בנה, רונן, שבטעות חשב שבאמצעות התשלום באמצעות כרטיס האשראי שלו יוסב הדו"ח גם על שמו, ולמרות הדין הקבוע שישולם הדו"ח מדובר בסוף פסוק, הנני סובר שזה המקום שבו הפרוצדורה צריכה לסגת מפני הצדק. הערעורים מתקבלים…"

כל נהג יכול לברר את כמות הנקודות העומדת לחובתו ע"י פניה לסניף משרד הרישוי או לגשת לאחת מעמדות "הרישומט" הפרוסות בארץ או ע"י יצירת קשר עם משרד הרישוי במספרי הטלפון המפורסמים.

משרדנו עומד לרשותם ונכון לסייע בכל שאלה הקשורה בהתליית רישיון נהיגה כתוצאה מצבירת ניקוד או בכל שאלה אחרת הקשורה לנושא זה.  

הסתבכת? לקבלת ייעוץ ראשוני צרו קשר עכשיו